W tym roku mija 50 lat od nakręcenia w Toruniu filmu „Prawo i pięść”. Dziesięć razy młodszy jest nawiązujący do tego obrazu Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Jego piąta edycja będzie, podobnie jak poprzednie, okazją do posłuchania największych przebojów muzycznych polskiego i światowego kina.
Festiwal odbędzie się między 31 lipca a 2 sierpnia. Jak zawsze złożą się nań koncerty z muzyką filmową w roli głównej, przegląd konkursowy i gala z udziałem gwiazd na Rynku Nowomiejskim, miejscu, gdzie kręcone były plenery do westernu Jerzego Hoffmana. Wszystkie wydarzenia mają pokazać, że piosenki napisane do filmów znakomicie funkcjonują także poza fabułą. Wiele z nich stało się przebojami, a inne warto wydobyć z cienia, bo to prawdziwe muzyczne perełki.
Na otwarcie, 31 lipca w Dworze Artusa, z koncertem przebojów filmowych wystąpi łódzki zespół Alla Vienna, związany z tamtejszą filharmonią. Do siedmiu muzyków dołączy 20-osobowy chór Vivid Singers. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. piosenki z „Jesus Christ Superstar”, „Grease”, „West Side Story” czy „Hair” oraz takie przeboje jak „Moon River” ze „Śniadania u Tiffany’ego” czy „Always Look on the Bright Side of Life” z „Żywota Briana”.
Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim przegląd konkursowy w Baju Pomorskim. Jak zawsze wezmą w nim udział wokaliści, po części wyłonieni w wolnym naborze, a po części wytypowani przez jury. Skład oceniających w tym roku nieco się zmieni, ale nadal będzie to bardzo szacowne grono. Przewodniczącym pozostaje Krzesimir Dębski, a obradować z nim będą Magdalena Wojewoda z RMF Classic, Jan Wołek, Jan Poprawa oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz. W szranki stanie około 25 wykonawców.
Zmagania wokalistów nie wyczerpią jednak atrakcji drugiego dnia festiwalu. W oczekiwaniu na werdykt jury widzowie będą mogli posłuchać koncertu „Gdyby zegary poszły na wagary” z udziałem pianisty i kompozytora Macieja Małeckiego oraz wokalnym jego syna, aktora Teatru Narodowego, Grzegorza Małeckiego. Na marginesie dodajmy, że pierwszy z panów jest mężem, a drugi synem Anny Seniuk. W zabawnym koncercie-spektaklu weźmie również udział Grzegorz Wasowski. Tego dnia organizatorzy postanowili też uczcić 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W Dworze Artusa odbędzie się koncert muzyki filmowej Bartosza Chajdeckiego, autora kompozycji m.in. do filmów „Czas honoru” i „Powstanie warszawskie”. Zespołowi, który przyjedzie wraz z kompozytorem, towarzyszyć będą muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Nie zabraknie również elementów wokalnych.
Gala na Rynku Nowomiejskim na zakończenie festiwalu jak zawsze zgromadzi gwiazdy.
- Z racji małego jubileuszu chciałem, żeby koncert poprowadziła Katarzyna Dąbrowska, aktorka, która już dwukrotnie uczestniczyła w festiwalu i pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia – podkreśla dyrektor festiwalu Andrzej Szmak. - Towarzyszyć jej będzie bardzo ciekawy aktor wrocławski, którego również mieliśmy możliwość słyszeć na festiwalu jako wykonawcę piosenek, Bartosz Porczyk.
Tego ostatniego kojarzyć można m.in. z roli w filmie Juliusza Machulskiego „Ambassada”. Prowadzący zaprezentują się również wokalnie. Oprócz nich na scenie pojawi się ponownie Grzegorz Małecki. Swoją obecność potwierdzili też Maja Kleszcz oraz pochodząca z Torunia laureatka tegorocznej Piernikowej Alei Gwiazd Katarzyna Żak. Jest także nadzieja, że na scenie zagoszczą Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr. Z pewnością usłyszymy po raz kolejny laureatki ubiegłorocznego konkursu: Paulinę Walendziak i Edytę Banasik oraz pięcioro najlepszych wykonawców biorących udział w tegorocznych zmaganiach.
Program festiwalu
31 lipca (czwartek)
20.00 Sala Wielka Dworu Artusa, Koncert otwarcia Festiwalu: „Wielkie Przeboje Filmowe” w wykonaniu orkiestry „Alla Vienna” i chóru „Vivid Singers” (Filharmonia Łódzka)1 sierpnia (piątek)
14.00–19.00 Teatr „Baj Pomorski” , Przegląd Konkursowy 19.30 Scena plenerowa na Rynku Nowomiejskim, „Czas Honoru” — koncert muzyki filmowej Bartosza Chajdeckiego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w wykonaniu zespołu kompozytora 21.30 Teatr „Baj Pomorski”, „Gdyby zegary poszły na wagary” — recital Grzegorza Małeckiego z udziałem kompozytora Macieja Małeckiego i satyryka Grzegorza Wasowskiego. Po recitalu ogłoszenie wyników Przeglądu Konkursowego.2 sierpnia (sobota)
20.30 Scena plenerowa na Rynku Nowomiejskim, Koncert Galowy Festiwalu z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, zespołu instrumentalnego Piotra Dąbrowskiego oraz zespołu wokalnego „The Gingers”. W koncercie udział wezmą Katarzyna Żak, Grzegorz Małecki, Maja Kleszcz, Magdalena Czerwińska, Paulina Walendziak, Beata Banasik, Anna Sroka oraz laureaci Przeglądu Konkursowego. Prowadzenie koncertu: Katarzyna Kwiatkowska i Bartosz Porczyk.Ceny biletów
Koncert otwarcia festiwalu (31.07.2014, g. 20.00): „Wielkie Przeboje Filmowe” w wykonaniu Orkiestry „Alla Vienna” i chóru „Vivid Singers” (Filharmonia Łódzka), Sala Wielka Dworu Artusa — 35 zł Wydarzenia drugiego dnia festiwalu (01.08.2014): Przegląd Konkursowy (g. 14.00–19.00, Teatr „Baj Pomorski”) — wstęp wolny; „Czas Honoru” — koncert muzyki filmowej Bartosza Chajdeckiego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w wykonaniu zespołu kompozytora (g. 19.30, scena plenerowa na Rynku Nowomiejskim) — 15 zł; „Gdyby zegary poszły na wagary” — recital Grzegorza Małeckiego z udziałem kompozytora Macieja Małeckiego i satyryka Grzegorza Wasowskiego (g. 21.30, Teatr „Baj Pomorski”) — 20 zł Koncert Galowy (02.08.2014, g. 20.30): Rynek Nowomiejski — sektor A (50 zł), sektor B (40 zł)Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/v-festiwal-piosenki-i-ballady-filmowej